Natisni

Fletcher Moss Botanical Gardens (Stockport, Velika Britanija)

Objavljeno: .

Vsakič, ko sem na obisku pri teti Metki v Angliji, konkretneje v Stockportu, ki je danes že pravzaprav predmestje Manchestra, obiščem zelen košček mesta po imenu Fletcher Moss Botanical Gardens. Le nekaj minut hoje ter avtobusnega prevoza naju z Metko loči od te bogate zaplate mesta, zato se rado zgodi, da greva tja tudi večkrat v tednu.

Ob odlični korenčkovi torti in kavici s teto kramljava na veliki terasi ter uživava v čudovitem razgledu na ogromno zeleno sobano, ki jo tvori množica raznorazne drevnine. Kot pester zeleni zid krošnje tulipanovca Liriodendron tulipifera, palm Trachycarpus fortunei, belih murv Morus alba, metasekvoj  Metasequoia glyptostroboides, orehov Juglans regia, kislikavca Oxydendrum arboreum in številnih iglavcev obkrožajo pobočje, ki se usmerjeno na jug skoraj cel dan kopa v soncu, kolikor ga angleško vreme seveda ponuja. Ta velika brežina je oblikovana kot velik skalnjak po katerem so speljane številne poti. Zasaditve so naravnega videza, vse deluje zelo organsko, gre pa pravzaprav za precej veliko zbirko rastlin. Zaradi izredno mile mikroklime, ki jo ustvarjajo visoka drevesa na obrobju ter ekspozicija terena, tu dobro uspevajo tudi za mraz bolj občutljive vrste. Med spuščanjem po kateri izmed poti poslušamo tudi prijetno žuborenje manjšega potoka, ki se po skalah pretaka do ravninskega dna »sobane«, kjer konča v ribniku obkroženim z bujno rastočimi vlagoljubnimi in močvirnimi trajnicami, kot so gunera Gunnera sp., ameriški lizihiton Lysichiton americanus, številne kresnice Astilbe hy., japonski jegliči Primula japonica, hoste Hosta hy., kalužnice Caltha palustris, vodne perunike Iris pseudacorus,…

Izven dela s skalnjakom pelje pot mimo teniških igrišč proti reki Mersey, kjer so travniki bogati z narcisami, poseben del pa je namenjen tudi piknikom. Še preden vstopimo v drevored, nas na levi strani preseneti še manjši vrtiček, kjer so ravno lani zaključevali z renovacijo rožnega vrta.

Manjši del vrtnega kompleksa je od do sedaj opisanega ločen s cesto. Tam najdemo formalne gredice s sezonskimi nasadi, grede trajnic, nekaj drevnine ter alpsko hišo s številnimi majhnimi rastlinskimi dragocenostmi posajenimi v lonce. Pred nekaj leti so v tem delu postavili tudi precej veliko in lično izdelano pergolo z vzpenjavkami.

Za konec pa še kanček zgodovine. Prvotno je bil postavljen le del s skalnjakom, ki ga je ustvaril botanik Robert Wood Williamson. l. 1912 je vrt skupaj s pripadajočo hišo kupil Alderman Fletcher Moss, po komer se vrt tudi imenuje.  Gospod je vrt nadalje razvijal, na koncu pa se je določil, da zemljišče podari mestu in njegovim meščanom. Danes je to dobro vzdrževana javna zelena površina s prostim vstopom, za katero skrbi kar nekaj prostovoljcev. Bogato zasajen botanični vrt, kjer so razumljivo posamezne vrste lično označene z imeni, predstavlja prehod iz urbanega okolja skozi oblikovano naravo v divjino ob reki. Ta čudovit sklop športnih površin, otroškega igrišča in bogate rastlinske zbirke okoliškim prebivalcem nudi edinstvene možnosti kakovostnega preživljanja prostega časa. Ravno slednje je zagotovo močno pripomoglo k dodelitvi zelene zastave, kot se imenuje posebna nagrada za parke in »zelene« rekreacijske površine, ki v Angliji in Walesu dosegajo visoke standarde.

Besedilo in fotografije: Matic Sever