
Neznanko 30 je prispevala Polona Jamnik, razkrili pa sta jo najprej s kraticami Jelka S. Sekereš, podrobneje pa Slavica Prelog.
Polona Jamnik je o neznanki zapisala:
Na sliki je GILLENIA TRIFOLIATA, trilistna gilenija.
Prvič sem se z njo srečala, ko mi jo je pokazala lastnica ene naših vrtnarij rekoč:"Nekaj novega imam za vas. Vem, da imate radi skromne in na prvi pogled ne preveč atraktivne rastline...Ko pa jo bolje pogledate in spoznate, pa..." Meni je bila takoj všeč. Občudujem jo v aprilu, ko začne kazati rdečkasto rjave poganjke, občudujem jo poleti, ko se v vetru pozibavajo številni beli zvezdasti cvetovi z rdečkastimi čašami, občudujem jo jeseni, ko se temno zeleni nazobčani listi obarvajo bronasto in občudujem njena suha stebla s semeni pozimi...če je prej ne polomi sneg. Iz majhnega grmička pred leti zdaj vsako leto zraste pokončen, okoli meter visok in 60cm širok grm. /Včasih ga je bolje malo povezati, da se veje ne povesijo./ Ni ga potrebno obrezovati.
Všeč mi je, ker ta zelnata trajnica ne pozna škodljivcev in bolezni. Ni občutljiva na nizke temperature. Zadovoljna je z rahlo kislo, vlažno, a propustno zemljo in s polsenco. Doma je namreč v gozdovih SV Amerike.
Rod Gillenia spada v družino rožnic in ima samo dva predstavnika: poleg G.trifoliate še G.stipulato. Ločita se samo po listih.
Gilenijo so tudi uporabljali Indijanci v tradicionalni medicini /kot sredstvo za bruhanje, vsakoletno "čiščenje"/.
Sopomenka za gilenijo je PORTHERANTUS TRIFOLIATUS. Prav zanimivo je to okoli imena. Gillenia jo je prvi poimenoval nemški botanik. Nekemu drugemu je bilo ime preveč podobno že obstoječemu rodu GILLENA. Ker pa so tega medtem preimenovali in ker najbolj velja prvo poimenovanje, je ostalo ime Gillenia, drugo pa kot sinonim.
Toliko o tej, meni tako dragi, rastlini, ki jo nekateri ljukovalno imenujejo tudi GAURA za senco. Pa lep pozdrav.